Witamina D – w trosce o mocne i zdrowe kości

Witamina D to z całą pewnością jedna z tych witamin, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W wielu miejscach pojawiają się informacje na temat tego, że witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości, jednak w okresie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na jej ogromne niedobory. Co bardzo ważne, większość z tych doniesień jest prawdą!

Witamina D3 to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych, które w kompleksowy sposób oddziałują na cały organizm. Odgrywają one ważną rolę w całej gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu. Najważniejszą funkcją tej witaminy jest dbanie o prawidłową strukturę kości, a tym samym oczywiście zapobieganie osteoporozie. Witamina D3+K2, oprócz tego, że pozytywnie wpływa na kości i zapewnia nam zdrowy układ ruchu, ma o wiele więcej funkcji. Przede wszystkim w istotny sposób wspiera pracę układ immunologicznego, dba o dobre samopoczucie i stabilny nastrój, pozytywnie wpływa na układ krążenia, na układ trawienny, a także na cały organizm.

Niestety w okresie jesienno-zimowym ilość promieni słonecznych jest niewystarczająca do tego, aby nasz organizm był w stanie wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D. Z tego powodu niezbędna jest suplementacja. Warto pamiętać, że witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, więc warto wybrać odpowiednią formę w postaci tłuszczowych kapsułek lub też spożyć ją po posiłku.